Pożegnanie Aleksandry Szurmiak-Boguckiej

Kategoria:

Zmarła Aleksandra Szurmiak-Bogucka, jedna z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów, badaczka i znawczyni kultury muzycznej Karpat. Z wdzięcznością wspominamy serdeczne, wysoce merytoryczne zaangażowanie Pani Aleksandry w ochronę folkloru muzycznego Orawy. Przez wiele lat nie szczędziła trudu i czasu przybywając na konkursy, przeglądy na wszystkie konkursy czy przeglądy o charakterze obrzędowo-muzycznym organizowane w regionie. Kochano Ją za kompetentne, mistrzowsko przekazywane wskazówki, wiarygodne i rzetelne oceny wystąpień artystów indywidualnych i zespołów.

Aleksandra Szurmiak-Bogucka przeprowadziła wiele badań terenowych, badając ludowe dziedzictwo muzyczne poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski Południowej. Specjalizowała się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, w Sekcji Badania Muzyki Ludowej pod kierunkiem Jadwigi i Mariana Sobieskich. Od 1953 r. była członkiem Krakowskiej Ekipy Regionalnej, w której – razem z mężem Kazimierzem Boguckim – w latach pięćdziesiątych dokonywała nagrań i zapisów tradycyjnego folkloru muzycznego (w ramach tak zwanej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego). Dokumentowała wtedy również folklor muzyczny polskiej Orawy. Ostatnio była konsultantką merytoryczną płyty dokumentującej dawne orawskie melodie "Drzewie nuty orawskie", wydaną przez nasze muzeum.

Aleksandra Szurmiak-Bogucka podczas pracy w komisji artystycznej w czasie Święta Pasterskiego w Lipnicy WielkiejAleksandra Szurmiak-Bogucka podczas pracy w komisji artystycznej w czasie Święta Pasterskiego w Lipnicy Wielkiej