18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Wielkanoc 2024

Kategoria:

Z okazji zbliżających się świąt wszystkim Mieszkańcom i Sympatykom regionu oraz naszego muzeum składamy najlepsze życzenia!

Cy tegorocny baranek wielkanocny

przyniesie nom kapecke ładgodności

do nase chałupecki

w ktory

dómownicy

zyjo jako ci zbójcy

Cy podziyleme sie dobrociom

scyrościom

jako świynconym

co przynosi

radość i nadziejo

na wiesne

urodno

Dyrekcja i Pracownicy Muzeum - Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej

życzenia w formie graficznej z grafiką - oleodrukiem "Zmartwychwstanie" ze zbiorów muzeum, zakupionym i podarowanym przez dra hab. Z. Kłodnickiego w latach 70. 20 wieku, niegdyś takie oleodruki znajdowały się w każdej chałupie, w centralnej części Chrystus w białej szacie z rozłożonymi rękami, u jego stóp anioł i żołnierze rzymscy w pozach pełnych strachu

 


Jednocześnie pragniemy poinformować, że w okresie świątecznym nasze muzeum będzie czynne w następujących godzinach:
  • 29.03.2024 (Wielki Piątek) - 9.00-13.00
  • 30.03.2024 (Wielka Sobota) - 9.00-13.00
  • 31.03-1.04.2023 (Wielkanoc) - nieczynne 
W pozostałe dni skansen jest otwarty dla zwiedzających w godzinach 9.00-15.00.
Zapraszamy!

Konkurs "Koszyczek wielkanocny" 2024

Kategoria:

dekoracyjnaŚwięta zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza kolejną edycję jednego z cieszących się największym zainteresowaniem wydarzeń w naszym muzeum - konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny.

Spotykamy się, jak zwykle, w Wielką Sobotę w zubrzyckim muzeum by nacieszyć oko, co nieco się dowiedzieć i uczynić zadość tradycyjnemu zwyczajowi święcenia pokarmów.

W programie: 

11.00-11.15 zgłaszanie koszyczków do konkursu

11:15 pokazy i opowieści o obrzędach wielkanocnych na Orawie, słowo o 350. rocznicy nobilitacji orawkich rodów

12.30 poświęcenie pokarmów i ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród

Zapraszamy do udziału!

Organizatorami wydarzenia są Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Pensjonat „Orawski Dwór” w Zubrzycy Górnej oraz Parafia pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Orawską Biblioteką Publiczną w Jabłonce, Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz Podhalańskim Zrzeszeniem Pszczelarzy.

Partnerzy medialni: Kultura Podhala, TV Podhale, podhale24.pl, Tygodnik Podhalański, 24tp.pl. malopolskaonline.pl, podhaleregion.pl

Regulamin konkursu:

Skubarki 2024

Kategoria:

dekoracyjnaMuzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej wspólnie z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce oraz Zespołem Koliba z Orawki zapraszają do Czarnej karczmy w zubrzyckim skansenie na skubarki, czyli tradycyjne darcie pierza. Spotykamy się, by przy akompaniamencie muzyki orawskiej wspólnie poskubać, powspominać, jak to dawniej bywało, ale i z przymrużeniem oka skomentować sprawy bieżące.

Niegdyś na Orawie niemal przy każdej zagrodzie hodowano gęsi, których doglądanie było jednym z pierwszych obowiązków wyznaczanych dzieciom. Z gęsi tych pozyskiwano później mięso, tłuszcz, ale i pióra i kłącze na różne szczotki i miotły oraz pierze na poduszki i pierzyny. Właśnie z pozyskaniem tego ostatniego łączy się zwyczaj zwany skubarkami (zwany też gdzieniegdzie párackami czy pruckami).

Gospodyni przed skubarkami chodziła od chałupy do chałupy i prosiła na skubanie, przygotowywała izbę i poczęstunek. Dziewczęta schodziły się, przy pracy snuto opowieści, żartowano, plotkowano, śpiewano… po zakończeniu pracy sprzątano izbę, oddzielnie zbierano kłącze, meszek i pióra, by w końcu zasiąść do stołu i spróbować ciasta drożdżowego: pampucha czy zawijańca i herbaty z ususzonych owoców leśnych, jabłek lub nawet z głogu.

Bywało i tak, że z czasem zeszli się i kawalerowie, była to więc i okazja do zabawy – z muzyką tańczono śpiewano do późna. Długie zimowe wieczory, zwłaszcza wobec braku zajęć polowych, sprzyjały takim spotkaniom, będąc jednocześnie okazją do zacieśniania relacji towarzyskich i integrując społeczność…

w końcu z dartych piór i meszku miały powstać ciepłe kołdry i poduszki, które były dawane córkom w posagu, trudno było bowiem niegdyś wyobrazić sobie zamążpójście bez malowanej skrzyni ze spakowaną weń pierziną i czterema zogłówkami.

Dziś, gdy gęsi i kaczki w obejściu są dla wielu jedynie wspomnieniem lub ciekawostką rzadko spotykaną w terenie, chcemy choć w ten sposób pokazać, jak wyglądała dawna wieś, ale i jak doniosły wymiar społeczny miały takie bezpośrednie spotkania i jak, pomimo innych czasów, ważne są i dziś.

Zapraszamy w sobotę 10 lutego 2024 r. od godziny 17.00, wstęp wolny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

podhale24.pl malopolskaonline.pl kulturapodhala.pl podhaleregion.pl TV Podhale oraz Tygodnik Podhalański 24tp.pl

Boże Narodzenie 2023 - Nowy Rok 2024

Kategoria:

info kolędy 24 webkartka kolędy 24 web1Wszystkim naszym Sympatykom, Partnerom oraz Mieszkańcom Orawy i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne.

Wiynsujymy Wom na te Świynta

Nojpiyrw scynścio, zdrowio

Hojnego boskiego pozegnanio

W polu urody, w stodołak pełnoty,

W kumorze okopistyk srombków

W spólstwie zgody, w izbie miłości i uprzejmości

Abyście byli weseli jako w niebie janieli

A twardzi jako tyn bukowy stół

Do ludzi, do ludzi

Niek Wos biyda obchodzi.

Niech Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny Wieczór upłyną Wam w szczęściu i radości!

Niech Boża Dziecina błogosławi każdy dzień Nowego Roku 2024 i obdarza wszelką pomyślnością!


Jednocześnie już dziś serdecznie zapraszamy na Wieczór Kolęd, który organizujemy wraz z Orawskim Odziałem Związku Podhalan w Jabłonce oraz niezawodnymi Krzysztofem Leksysckim i Iloną Nieciąg wraz z Przyjaciółmi.

Wieczór Kolęd odbędzie się w Czarnej karczmie w naszym skansenie 13 stycznia 2024 roku, od godziny 16:00.

Przypominamy, że w Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia) muzeum jest nieczynne. W Sylwestra (31 grudnia) zapraszamy od 9.00 do 13.00.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

podhale24.pl malopolskaonline.pl kulturapodhala.pl podhaleregion.pl TV Podhale oraz Tygodnik Podhalański 24tp.pl