W dniach 20.12.2024 – 8.01.2025 trwały konsultacje społeczne dotyczącą projektu pn. "Z duchem czasu - poprawa infrastruktury kulturalnej i turystycznej w muzeach skansenowskich polsko-słowackiego pogranicza”. Poniżej można zapoznać się z ich podsumowaniem - podsumowanie procesu partycypacji [pdf].
Serdecznie Państwa zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą projektu pn. "Z duchem czasu - poprawa infrastruktury kulturalnej i turystycznej w muzeach skansenowskich polsko-słowackiego pogranicza” (Program INTERREG Polska-Słowacja, Priorytet 3) i zgłaszania uwag pod linkiem umieszczonym w prezentacji:
Prezentacja - projekt "Z duchem czasu" [pdf]
Jednym z pierwszych obiektów translokowanych na obecny teren muzeum w latach 50. XX w. była XVIII-wieczna karczma z Podwilka pełniąca jednocześnie rolę schroniska i punktu obsługi. Dziś skansen zbliża się do swojej 70. rocznicy istnienia - wiemy, jak bardzo świat się zmienił - muzeum potrzebuje nowego punktu obsługi turystycznego – oddzielnego budynku wraz z parkingiem, który będzie w stanie sprostać oczekiwaniom współczesnego odbiorcy, w którym będzie można zakupić bilety i pamiątki, zapoznać się z materiałami promocyjnymi regionu, wystawą wprowadzającą, odpocząć przed/po zwiedzaniu wielohektarowej ekspozycji, budynku uwzględniającego potrzeby różnych grup odbiorców. Budynku, który byłby wizytówką muzeum i współodpowiadał za pierwsze wrażenie, który dawałby dowód, że i muzeum skansenowskie może być muzeum idącym z duchem czasu.
Zanim zabierzemy naszą publiczność w podróż w czasie musimy umieć pokazać jej, że umiemy odpowiedzieć na jej potrzeby, mamy do tego odpowiednie kompetencje, że umiemy wiązać przeszłość z przyszłością, że kontakt z przeszłością owocuje lepszym rozumieniem teraźniejszości – stąd nasz pomysł by projektowany budynek był nie tylko bramą do muzeum, ale nowoczesnym, ekologicznym, a przede wszystkim przyjaznym miejscem, gdzie znajdzie się przestrzeń dla lokalnych tradycji, prezentacji lokalnych twórców i rzemieślników, który będzie służył nie tylko turystom, ale i mieszkańcom.
W związku z powyższym Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej przygotowuje się do aplikowania o środki w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 wraz z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu - Sądeckim Parkiem Etnograficznym, Muzeum - Dworami Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - Zagrodą Maziarską w Łosiu z filią Cerkiew w Bartnem, Muzeum Wsi Słowackiej w Martinie oraz Muzeum Orawskim im. P.P. Hviezdoslava w Orawskim Podzamczu
Zanim to jednak nastąpi pragniemy poddać nasze pomysły konsultacji i zapytać Państwa o zdanie odnośnie naszego projektu, który nosi nazwę: "Z duchem czasu. Poprawa infrastruktury kulturalnej i turystycznej w muzeach skansenowskich polsko-słowackiego pogranicza"
Z góry dziękujemy za udział w konsultacjach!