Skansenova - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu

skansenova belka

SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu

Projekt zrealizowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Priorytet: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Działanie: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury

Strona www projektu: www.skansenova.pl

logo projektu skansenova

 

Projekt inwestycyjny zrealizowany wspólnie przez 8 instytucji partnerskich: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (partner wiodący projektu), Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej, Gminę Dobczyce oraz Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Głównym celem projektu było zachowanie zabytków architektury drewnianej (w tym sakralnej) poprzez zapewnienie ochrony i opieki konserwatorskiej, zabezpieczenie przed pożarem i klęskami żywiołowymi. Modernizacja skansenów, która objęła nie tylko ich renowację i wprowadzenie nowych elementów, ale także rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej i działań promocyjnych, pozwoliła na szersze udostępnianie zabytków zwiedzającym i wzmocniła pozycję muzeów na wolnym powietrzu jako nowoczesnych instytucji kultury.

Projekt zakładał zmodernizowanie łącznie 87 zabytków nieruchomych, 10 wystaw stałych oraz przystosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 81 obiektów zostało zabezpieczonych przed kradzieżą i zniszczeniem. W efekcie realizacji projektu wdrożony został nowoczesny program kulturalno-edukacyjny, który wpływa na zwiększenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym i historią tych miejsc oraz zwiększenie liczby odwiedzających skanseny.

Wartość projektu:

Całkowita wartość: 13 563 789 zł. w tym:
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego –  8.850 565,73 zł
Budżet JST i inne krajowe środki publiczne: 4 713 223,27 zł.

Informacje o podejrzeniu nieprawidłowości lub nadużyć finansowych, dotyczących projektów finansowanych ze środków z Programu Infrastruktura i Środowisko, można zgłaszać do Instytucji Zarządzającej – Ministerstwa Rozwoju poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie:
www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci