18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ | cena: 25 zł/os. | sugerowany wiek: od 6 lat

Zajęcia są dedykowane w pierwszej kolejności osobom z dysfunkcjami wzroku. Odnoszą się do codziennych warunków życia społeczności dawnej Orawy, polegają na zapoznaniu się z tradycyjną ceramiką użytkową, zachowaną w zbiorach muzeum w postaci naczyń i elementów dekoracyjnych.

W ramach zajęć uczestnicy nauczą się rozróżniać techniki wykonania danych eksponatów, zdobędą wiedzę na temat pracy w glinie i tradycji dawnego rzemiosła.

Podczas zajęć warsztatowych wykonają samodzielnie z gliny ceramicznej naczynie, stosując najstarszą technikę jego wykonywania tzn. lepienie ręczne z wałków.

Podczas warsztatów ważny będzie aspekt własnej kreacji artystycznej uczestników, dostosowany do wymogów kształtu naczynia. Każdy uczestnik indywidualnie opracuje dekoracje tj. relief, strukturę powierzchni, zdobienia przy pomocy udostępnionych drewnianych narządek i stempelków.

Wykonane prace będą pamiątką z zajęć w skansenie.

cena: 25 zł/os., opiekunowie bezpłatnie

czas trwania: ok. 1,5 h

liczba uczestników: 10-25 os.

sugerowany wiek: od 6 lat

ORAWSKIE SKRZYNIE NA SKARBY | cena: 30 zł/os. | sugerowany wiek: od 6 lat

Zajęcia, w trakcie których uczestnicy zobaczą i poznają przeznaczenie, zdobnictwo i technikę wykonania tych wyjątkowych mebli, ale będą mogli sami przyozdobić miniaturową skrzyneczkę drewnianą wybranym przez siebie ornamentem pod okiem instruktora. Pomalowane samodzielne skrzyneczki będą stanowić wyjątkową pamiątkę z pobytu w skansenie.

cena: 30 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie

czas trwania: ok. 1,5 h

liczba uczestników: 10-25 os.

sugerowany wiek: od 6 lat

zajęcia całoroczne

PASTERSTWO NA ORAWIE | cena: 18 zł/os. | sugerowany wiek: od 11 lat

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się tematyką związaną z wypasem zwierząt oraz z życiem na hali - pełnym trudu, ale i pieśni, tańca i magii.

cena: 18 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 1 h

liczba uczestników: 10-25 os.

sugerowany wiek: od 8 lat

zajęcia całoroczne

JAK TO ZE LNEM BYŁO | cena: 20 zł/os. | sugerowany wiek: od 7 lat

O wyborze tematu zadecydowała jego istotna rola w gospodarce dawnej Orawy. Len uprawiano tu ze względu na jego szerokie zastosowanie - wyrabiano z niego płótno, robiono powrozy, a z nasion wytłaczano tak bardzo potrzebny w gospodarstwie domowym olej. W każdej orawskiej chałupie znajdowały się proste narzędzia służące do obróbki lnu, natomiast warsztaty tkackie posiadali jedynie knopi. Edukatorzy opowiadają uczestnikom zarówno o znaczeniu lnu, jak i całym procesie jego obróbki, lecz przede wszystkim pokazują i uczą, jak samodzielnie len rafać, tłuc, międlić i  czesać tak, aby ze słomy lnianej uzyskać piękne, wyczesane włókno, które pozostaje jako pamiątka z pobytu w skansenie.

cena: 20 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok.1,5-2 h

liczba uczestników: 10-25 os.

sugerowany wiek: od 7 lat

zajęcia całoroczne

OD ZIARNA DO CHLEBA | cena: 25 zł/os. | sugerowany wiek: od 5 lat

Dawna Orawa, to także czarny chleb i moskol wypiekany przez każdą gospodynię. W trakcie zajęć uczestnicy zobaczą jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach, a następnie zarabiano ciasto i formowano moskole, które następnie niegdyś piekło się na blasze. Uczą się więc jak przyrządzić najprostszy orawski posiłek. Edukatorzy opowiadają im zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem.

cena: 25 zł/os., 1 opiekun na 15 os. bezpłatnie  

czas trwania: ok. 1,5-2 h

liczba uczestników: 10-30 os.

sugerowany wiek: od 5 lat

zajęcia całoroczne