18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Konkurs „Ślad tradycji w skansenach małopolskich” - edycja 2

Kategoria:

dekoracyjna - nazwa konkursu i logotypy projektowe

Muzuem - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Gónej wraz z oragnizaotrem -  Muzeum Okręgowym w Tarnowie i innymu partnerami projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” zapraszają do udziału w konkursie „Ślad tradycji w skansenach małopolskich”. Tematem tegorocznej, drugiej już edycji konkursu jest: „Tradycyjny motyw zwierzęcy w zdobnictwie i sztuce ludowej Małopolski”.

Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie bogactwa tradycyjnego zdobnictwa Małopolski, gdzie inspiracją jest motyw zoomorficzny. Jest to wzór często spotykany w twórczości ludowej, posiadający liczne lokalne odmiany i warianty. Występuje on zarówno jako główny temat wiejskiej sztuki, jak i element zdobniczy rzemiosła i wytwórczości. Reprezentowany jest w tradycyjnych wyrobach garncarskich, zabawkarskich, kowalskich, snycerskich, plastyce obrzędowej, wycinankarstwie, pamiątkarstwie. Niekiedy pojawia się w zdobnictwie zewnętrznych ścian domów, zdobnictwie wnętrz i ich wystroju. W sztuce ludowej jest także obecny jako osobny temat malarski. Najczęściej spotykane są motywy ptaków (pawie, koguty, bociany, „ptaszki”, papugi, orły), zwierząt domowych (koty, koniki, baranki, owieczki) oraz zwierząt leśnych jak np. jelenie, sarny, misie/niedźwiadki, kozice. Niekiedy pojawiają się też motywy owadów (motyle, pszczoły, ważki). 

Konkurs skierowany do dzieci i młodzieży z terenu województwa małopolskiego zwiedzających skansenowsko-muzealne ekspozycje, uczestników spotkań, warsztatów, lekcji muzealnych, plenerów realizowanych w skansenach biorących udział w projekcie „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

W ramach zgłoszenia uczestnicy mają za zadanie wykonać i dostarczyć samodzielnie przygotowaną: pracę plastyczną o tematyce: „Zwierzęta w twórczości ludowej Małopolski”, oraz prezentację multimedialną odwołującą się do tej samej problematyki. 

Zgłoszenia można przesyłać do 10 października 2023 r. na adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej: Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Muzeum Dwór w Dołędze Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub do innych partnerów  biorących udział w projekcie.

Są to:

Zapraszamy do udziału!

Do pobrania: 

 Poniżej kilka inspiracji znalezionych w naszym muzeum: talerze, makatki, foremki na sery, ozdoby: