18 28 527 09

biuro@orawa.eu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Skansen graficzny

Kategoria:

dekoracyjnaMamy przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy przygotowanej przez uczniów klas 1B, 2A, 3A i 4B Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem ze specjalizacji projektowania graficznego, którzy pod opieką Wiktorii Kowalczyk-Szlagi, Agnieszki Rokickiej i Adama Soroczyńskiego zaprezentują swoje prace w naszym muzeum w zabudowaniach plebańskich.

Wernisaż odbędzie się 11 czerwca o 11.00. Wystawę będzie można zwiedzać do 21.07.2024 r.

W ramach wystawy będziemy mogli podziwiać prace uczniów klas Hanny Bodziony, Valerii Borysenko, Leny Bonar, Emilii Bukowskiej, Natalii Buś, Katarzyny Galicy, Eve Gardner, Weroniki Górkiewicz, Jakuba Kanownika, Maksymiliana Kantora, Amelii Kobiałki, Pauliny Kopeć, Wiktorii Krupy, Weroniki Łachwy, Mateusza Łukaszczyka, Natalii Marusarz, Mateusza Mateusiaka, Mai Motor, Hanny Rabiasz, Olgi Romanowskiej, Krystyny Ruchały, Izabeli Sareckiej, Judyty Wawrzony, Anny Olejarz, Magdaleny Siaśkieiwcz, Mai Sochackiej, Joanny Dyczko, Emilii Majerczyk, Lualeni Mozdyniewicz, Aleksandry Pazdur, Sebastiana Strączka.

Prace wykonane w technikach: graffiti, mokulito, linorytu oraz suchej igły inspirowane są sztuką ludową, tradycją i kulturą Orawy.

wstęp na wersnisaż wolny, zapraszamy!

Posiady Orawskie i wystawa - Skondeś ty, cyjześ ty?

Kategoria:

dekoracyjna

Muzeum - Orawski Park Etnograficzny wraz z Instytutem Rozwoju Orawy serdecznie zapraszają na pierwsze w tym roku Posiady Orawskie. Spotkanie połączone będzie z wystawą fotografii z albumu "Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach. 

Spotykamy sie 23 maja 2024 r. o godz. 17.00 w muzeum, w plebanii z Podwilka

wstęp wolny

serdecznie zapraszamy!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2024

Kategoria:

logo obchodów 20 lat Polski w UENa 10 i 11. maja zaplanowano w tym roku Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Tym razem wpisują się one w  ochody 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do nas w - w tych dniach w cenie zwykłego biletu będzie można m.in dodatkowo zwiedzić z przewodnikiem obiekty, które nie powstałyby, gdyby nie środki z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja.

10 maja w godzinach 11:00-15:00 będzie można bez dodatkowych opłat zwiedzić z przewodnikiem:

  • farbiarnię - kopię budynku stojącego do dziś w Orawce, który wybudowano prawdopodobnie w 1. poł. XVIII w. i jest ostatnim śladem w terenie po farbiarstwie i płóciennictwie na Górnej Orawie. Na początku XIX w. farbiarnię nabył Jan Harbich, następnie obiekt przejął jego siostrzeniec Jan Klein, który farbował i drukował (nanosił geometryczne bądź roślinne wzory na tkaninę za pomocą klocków drukarskich) płótna na zamówienie większych wytwórców. Orawskie modrodruki w najlepszych czasach docierały wówczas nie tylko do stolicy Węgier, ale i do krańców południowej i wschodniej Europy, a nawet dalej – do Jerozolimy i do dalekiej Azji;
  • magiel, który jest kopią magla z Šumiaca jako, że na Orawie nie zachował się już żaden z tego typu obiektów. Jest to prosty, choć stosunkowo duży budynek, który został wyposażony w magiel kieratowy. Kierat napędzany zwykle siłą zwierząt pociągowych za pomocą przekładni poruszał kaśnią – rodzajem skrzyni wypełnionej najczęściej kamieniami, ta zaś przesuwała się tam i z powrotem po wałkach, na które nawinięte było płótno. Takie urządzenia pozwalały uczynić tkaninę trwalszą, polepszyć jej jakość oraz uszlachetnić;
  • zagrodę Józefa Pawlaka z gonciarnią i stolarnią. Oprócz typowego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku znajduje się także mała ekspozycja dotyczącą stolarstwa - rzemiosła bardzo popularnego, traktowanego często jako zajęcie dodatkowe obok uprawy roli. Na uwagę zasługuje także zaaranżowana w budynku gospodarczym pracownia gonciarska ukazująca proces produkcji gontów, zarówno w czasach dawniejszych, jak i bardziej współczesnych. Całość wystawy ilustruje ogrom wysiłku, jaki trzeba było podjąć zanim powstał dach kryty gontami, z których każdy jeden musiał niejednokrotnie obrócić w swych dłoniach gonciarz, aby podreperować domowy budżet i aby ten kawałek deseczki mógł współtworzyć dach – chronić domostwo przez następne kilkadziesiąt lat przed deszczem, śniegiem i być odporny na słońce, wiatr i mróz.

11 maja w godzinach 11:00-15:00 oprócz powyższego zapraszamy także na pokazy - w stolarni będzie czekał rzemieślnik, który opowie i pokaże, jak niegdyś wyglądały narzędzia oraz w jaki sposób były tworzone rozmaite wyroby drewniane. Z kolei w farbiarni będzie wziąć udział w pokazach związanych z dawnym barwieniem tkanin.

Odwiedzając muzeum zwiedzający mogą także obejrzećna  także film o historii regionu i działalności skansenu oraz zapoznać się z krótką wystawą wprowadzającą. Zwiedzanie jest w miarę możliwości przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (tablice informacyjne z tyflografikami, częściowo dostatosowane ścieżki, a przy niektórych obiektach są umieszczone eksponaty przeznaczone do dotykania). Poznanie wystawy pewnością ułatwi aplikacja, którą można pobrać na telefon i która może być przewodnikiem po muzeum i po ścieżce przyrodniczej, dzięki której można zapoznać się z florą typową dla niegdysiejszych wsi, otoczenia dworów, zagród i ogródków przydomowych - m.in. te udogodnienia powstały dzieki realizacji projektu "Muzea Otwarte - rozszerzenie możlwiości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego"

Zapraszamy!

Moje, nase moje - otwarcie sezonu 2024

Kategoria:

plakat moje24

Początek weekendu majowego to zarazem czas na inaugurację sezonu turystycznego.

Otwarcie sezonu odbywa się pod hasłem „Moje, nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja.

W programie:

28 kwietnia 2024 r. (niedziela)

11.00-11.30 stawianie „moja” z zespołem Orawiacy i muzyką orawską - przy chałupie Dziubka

11.00-16.00 jadło orawskie z KGW Zubrzyca Górna, twórcy ludowi, zwiedzanie, pokazy i opowieści o dworze Moniaków i dawnej wsi z pracownikami muzeum i zespołem Skalniok - wokół zabudowań dworskich, chałup i zakładów przemysłu ludowego

13.00-14.00 wiosenna opowieść o pszczołach Jana Świdronia - przy orawskiej pasiece

2 maja 2024 r. (czwartek)

13.00-15.00 opowieści i pokazy: sianie lnu, sadzenie ziemniaków i inne wiosenne zajęcia - wokół zagonów i zagrody Joanny Moniak

16.00-17.00 majówka i pieśni maryjne ze Związkiem Podhalan, zespołem Skalniok i Kołem Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej - przy dzwonnicy loretańskiej (w razie niesprzyjającej pogody - w kościele pw. MB Śnieżnej)

Partnerzy medialni muzeum to Kultura Podhala, TV Podhale, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, podhale24.pl, malopolskaonline.pl, podhaleregion.pl

Obowiązują opłaty za wstęp: bilet ulgowy 15 zł, normalny 25 zł (nie dotyczy udziału w samej majówce). Przypominamy, że 1 i 3 maja muzeum pozostaje zamknięte.